United Chemi-Con E32D401HLN102MC79M
E32D401HLN102MC79M picture photo
Mfg. Part Number
E32D401HLN102MC79M
Brief Description
CAP ALUM 1000UF 20% 400V SCREW
Datasheet Download
E32D401HLN102MC79M.pdf
Availability of E32D401HLN102MC79M
QUANTITY
E32D401HLN102MC79M Order Process
Ship out your order
Specifications of E32D401HLN102MC79M
Internal Part NumberEIS-E32D401HLN102MC79M
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package49
PackagingBulk
Capacitance1000µF
Tolerance±20%
Voltage Rating400V
ESR (Equivalent Series Resistance)143.3 mOhm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current3.99A
Impedance-
Lead Spacing0.875" (22.22mm)
Size / Dimension2.000" Dia (50.80mm)
Height - Seated (Max)3.125" (79.38mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)E32D401HLN102MC79M
Related LinksE32D401HL, E32D401HLN102MC79M Datasheet, United Chemi-Con Distributor
E32D401HLN102MC79M Details Description
Related parts for E32D401HLN102MC79M
CAP TANT 2.2UF 25V 20% 1210 datasheet.pdf
CAP ALUM 2700UF 20% 100V SNAP datasheet.pdf
IC BATTERY COULOMB COUNTR 8TSSOP datasheet.pdf
2.5 SIGNAL D/LOCK CAP HSG 2P datasheet.pdf
5MM EUROBLOCK PC 45 BLK 23POS datasheet.pdf
REFLECTOR 111MM RND MEGA ZENIGAT datasheet.pdf
OSC XO 148.4375MHZ LVPECL SMD datasheet.pdf
NON INSL SEAMLESS BUTT CONNECTOR datasheet.pdf
THERMAL POTTING EPOXY 0.75KG PAC datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 19 Circuit 0.374" (9.50mm) datasheet.pdf
CAP FILM 0.0043UF 5% 1600VDC AXI datasheet.pdf