United Chemi-Con E32D401HLS102MC79M
E32D401HLS102MC79M picture photo
Mfg. Part Number
E32D401HLS102MC79M
Brief Description
CAP ALUM 1000UF 20% 400V SCREW
Datasheet Download
E32D401HLS102MC79M.pdf
Availability of E32D401HLS102MC79M
QUANTITY
E32D401HLS102MC79M Order Process
Ship out your order
Specifications of E32D401HLS102MC79M
Internal Part NumberEIS-E32D401HLS102MC79M
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
PackagingBulk
Capacitance1000µF
Tolerance±20%
Voltage Rating400V
ESR (Equivalent Series Resistance)143.3 mOhm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current3.99A
Impedance-
Lead Spacing0.875" (22.22mm)
Size / Dimension2.000" Dia (50.80mm)
Height - Seated (Max)3.125" (79.38mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)E32D401HLS102MC79M
Related LinksE32D401HL, E32D401HLS102MC79M Datasheet, United Chemi-Con Distributor
E32D401HLS102MC79M Details Description
Related parts for E32D401HLS102MC79M
CAP CER 2200PF 50V X7R 0805 datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 8KB FLASH 44PLCC datasheet.pdf
IC CONTROLLER HOT SWAP 20-SSOP datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 3.6K OHM 1206 datasheet.pdf
FUSE BOARD MOUNT 1.6A 250VAC RAD datasheet.pdf
MOSFET N-CH 30V 100A LFPAK datasheet.pdf
RES 1.37K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 2K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 8A 250VAC 32VDC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 300W datasheet.pdf