United Chemi-Con E32D401HPN152MC92M
E32D401HPN152MC92M picture photo
Mfg. Part Number
E32D401HPN152MC92M
Brief Description
CAP ALUM 1500UF 20% 400V SCREW
Datasheet Download
E32D401HPN152MC92M.pdf
Availability of E32D401HPN152MC92M
QUANTITY
E32D401HPN152MC92M Order Process
Ship out your order
Specifications of E32D401HPN152MC92M
Internal Part NumberEIS-E32D401HPN152MC92M
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package49
PackagingBulk
Capacitance1500µF
Tolerance±20%
Voltage Rating400V
ESR (Equivalent Series Resistance)96 mOhm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current5.22A
Impedance-
Lead Spacing0.875" (22.22mm)
Size / Dimension2.000" Dia (50.80mm)
Height - Seated (Max)3.625" (92.08mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)E32D401HPN152MC92M
Related LinksE32D401HP, E32D401HPN152MC92M Datasheet, United Chemi-Con Distributor
E32D401HPN152MC92M Details Description
Related parts for E32D401HPN152MC92M
CONN TERM SOCKET 22-26AWG TIN datasheet.pdf
TVS DIODE 30VWM 48.4VC SMC datasheet.pdf
FUSE HARDWARE LOCKWASHER datasheet.pdf
RES SMD 2 OHM 5% 3/4W 2010 datasheet.pdf
OSC XO 800.000MHZ LVPECL SMD datasheet.pdf
CABLE FLAT FLEX 5" 1MM 6POS datasheet.pdf
CAP TANT 8.2UF 10% 50V AXIAL datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 5 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf