United Chemi-Con E32D401HPN332ME92M
E32D401HPN332ME92M picture photo
Mfg. Part Number
E32D401HPN332ME92M
Brief Description
CAP ALUM 3300UF 20% 400V SCREW
Datasheet Download
E32D401HPN332ME92M.pdf
Availability of E32D401HPN332ME92M
QUANTITY
E32D401HPN332ME92M Order Process
Ship out your order
Specifications of E32D401HPN332ME92M
Internal Part NumberEIS-E32D401HPN332ME92M
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package16
PackagingBulk
Capacitance3300µF
Tolerance±20%
Voltage Rating400V
ESR (Equivalent Series Resistance)48 mOhm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current9.73A
Impedance-
Lead Spacing1.252" (31.80mm)
Size / Dimension3.000" Dia (76.20mm)
Height - Seated (Max)3.625" (92.08mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)E32D401HPN332ME92M
Related LinksE32D401HP, E32D401HPN332ME92M Datasheet, United Chemi-Con Distributor
E32D401HPN332ME92M Details Description
Related parts for E32D401HPN332ME92M
Connector Quick Connect Receptacle 14-16 AWG 0.187" (4.75mm) Crimp datasheet.pdf
IC OPAMP GP 5MHZ 8DIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS .125 SQ WW datasheet.pdf
IC ADC 18BIT SERIAL 24-DIP datasheet.pdf
TEMPERATURE SENSOR datasheet.pdf
MOSFET N-CH 60V 22A SOT428 datasheet.pdf