United Chemi-Con E32D500HPN104MCE3N
E32D500HPN104MCE3N picture photo
Mfg. Part Number
E32D500HPN104MCE3N
Brief Description
CAP ALUM 100000UF 20% 50V SCREW
Datasheet Download
E32D500HPN104MCE3N.pdf
Availability of E32D500HPN104MCE3N
QUANTITY
E32D500HPN104MCE3N Order Process
Ship out your order
Specifications of E32D500HPN104MCE3N
Internal Part NumberEIS-E32D500HPN104MCE3N
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package49
PackagingBulk
Capacitance100000µF
Tolerance±20%
Voltage Rating50V
ESR (Equivalent Series Resistance)5.6 mOhm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current34.03A
Impedance-
Lead Spacing0.875" (22.22mm)
Size / Dimension2.000" Dia (50.80mm)
Height - Seated (Max)5.625" (142.88mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)E32D500HPN104MCE3N
Related LinksE32D500HP, E32D500HPN104MCE3N Datasheet, United Chemi-Con Distributor
E32D500HPN104MCE3N Details Description
Related parts for E32D500HPN104MCE3N
POLYSWITCH RXE SERIES 3.00A HOLD datasheet.pdf
RES 7.5 OHM 3W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CAP ALUM 1000UF 20% 10V SMD datasheet.pdf
SOCKET 12 POINT 9/16" 1.57" datasheet.pdf
IC OSC VCXO 644.53MHZ 6CLCC datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 3POS VERT 3.5MM datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 8AWG ORANGE 1000' datasheet.pdf
CAP FILM 1.5UF 5% 400VDC RAD datasheet.pdf
CAP FILM 1.8UF 5% 250VDC RAD datasheet.pdf
CAP FILM 0.012UF 5% 630VDC AXIAL datasheet.pdf