United Chemi-Con E32D500HPN183MA79M
E32D500HPN183MA79M picture photo
Mfg. Part Number
E32D500HPN183MA79M
Brief Description
CAP ALUM 18000UF 20% 50V SCREW
Datasheet Download
E32D500HPN183MA79M.pdf
Availability of E32D500HPN183MA79M
QUANTITY
E32D500HPN183MA79M Order Process
Ship out your order
Specifications of E32D500HPN183MA79M
Internal Part NumberEIS-E32D500HPN183MA79M
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
PackagingBulk
Capacitance18000µF
Tolerance±20%
Voltage Rating50V
ESR (Equivalent Series Resistance)17.9 mOhm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current10.92A
Impedance-
Lead Spacing0.500" (12.70mm)
Size / Dimension1.375" Dia (34.93mm)
Height - Seated (Max)3.125" (79.38mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)E32D500HPN183MA79M
Related LinksE32D500HP, E32D500HPN183MA79M Datasheet, United Chemi-Con Distributor
E32D500HPN183MA79M Details Description
Related parts for E32D500HPN183MA79M
AC/DC CONVERTER 12V 30W datasheet.pdf
IC AUDIO CODEC 10CH HD 5V 48TQFP datasheet.pdf
IC TEMP SENSOR 3V 2WIRE 8-DFN datasheet.pdf
FLEXSTRIP JUMPER .100 14COND datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 8V 300W datasheet.pdf
IC FPGA 57 I/O 84CPGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 400W datasheet.pdf
HEADER datasheet.pdf
CRYSTAL 14.31818MHZ SMD datasheet.pdf
CTV 8C 8#16 PIN PLUG datasheet.pdf
CAP 0.47 UF 20% 400 V datasheet.pdf