United Chemi-Con E32D500HPN563MC92M
E32D500HPN563MC92M picture photo
Mfg. Part Number
E32D500HPN563MC92M
Brief Description
CAP ALUM 56000UF 20% 50V SCREW
Datasheet Download
E32D500HPN563MC92M.pdf
Availability of E32D500HPN563MC92M
QUANTITY
E32D500HPN563MC92M Order Process
Ship out your order
Specifications of E32D500HPN563MC92M
Internal Part NumberEIS-E32D500HPN563MC92M
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
PackagingBulk
Capacitance56000µF
Tolerance±20%
Voltage Rating50V
ESR (Equivalent Series Resistance)8.5 mOhm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current22.56A
Impedance-
Lead Spacing0.875" (22.22mm)
Size / Dimension2.000" Dia (50.80mm)
Height - Seated (Max)3.625" (92.08mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)E32D500HPN563MC92M
Related LinksE32D500HP, E32D500HPN563MC92M Datasheet, United Chemi-Con Distributor
E32D500HPN563MC92M Details Description
Related parts for E32D500HPN563MC92M
CAP CER 12PF 1.5KV NP0 1206 datasheet.pdf
CAP CER 680PF 3KV RADIAL datasheet.pdf
CONN FPC BOTTOM 7POS 1.00MM R/A datasheet.pdf
CONVERTER DC/DC 150W 15V 10A datasheet.pdf
CABLE 7COND 18AWG BROWN 250' datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 75W datasheet.pdf
D SUB MIXED MA 40 A SHORT CRIMP datasheet.pdf
CONN PLUG 12POS INLINE SKT RA datasheet.pdf
CONN SOCKET .100" 64POS datasheet.pdf