United Chemi-Con E32D501HLN182MCD0M
E32D501HLN182MCD0M picture photo
Mfg. Part Number
E32D501HLN182MCD0M
Brief Description
CAP ALUM 1800UF 20% 500V SCREW
Datasheet Download
E32D501HLN182MCD0M.pdf
Availability of E32D501HLN182MCD0M
QUANTITY
E32D501HLN182MCD0M Order Process
Ship out your order
Specifications of E32D501HLN182MCD0M
Internal Part NumberEIS-E32D501HLN182MCD0M
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package49
PackagingBulk
Capacitance1800µF
Tolerance±20%
Voltage Rating500V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current-
Impedance-
Lead Spacing0.875" (22.22mm)
Size / Dimension2.000" Dia (50.80mm)
Height - Seated (Max)5.125" (130.18mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)E32D501HLN182MCD0M
Related LinksE32D501HL, E32D501HLN182MCD0M Datasheet, United Chemi-Con Distributor
E32D501HLN182MCD0M Details Description
Related parts for E32D501HLN182MCD0M
MOSFET N-CH 30V 14A 8-SOIC datasheet.pdf
IC CLOCK MULT T1/E1 16-TSSOP datasheet.pdf
IC LED Driver DC DC Regulator Analog, PWM Dimming 1A Lighting 8-SOIC datasheet.pdf
CONN HEADER .100" DUAL R/A 60POS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 75W datasheet.pdf
CONN PLUG 2POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf
CONN LINE DRAIN SET SCREW 1POS datasheet.pdf