United Chemi-Con E32D630HPN473MCB7C
E32D630HPN473MCB7C picture photo
Mfg. Part Number
E32D630HPN473MCB7C
Brief Description
CAP ALUM 47000UF 20% 63V SCREW
Datasheet Download
E32D630HPN473MCB7C.pdf
Availability of E32D630HPN473MCB7C
QUANTITY
E32D630HPN473MCB7C Order Process
Ship out your order
Specifications of E32D630HPN473MCB7C
Internal Part NumberEIS-E32D630HPN473MCB7C
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package49
PackagingBulk
Capacitance47000µF
Tolerance±20%
Voltage Rating63V
ESR (Equivalent Series Resistance)6.9 mOhm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current23A
Impedance-
Lead Spacing0.875" (22.22mm)
Size / Dimension2.000" Dia (50.80mm)
Height - Seated (Max)4.625" (117.48mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)E32D630HPN473MCB7C
Related LinksE32D630HP, E32D630HPN473MCB7C Datasheet, United Chemi-Con Distributor
E32D630HPN473MCB7C Details Description
Related parts for E32D630HPN473MCB7C
BIT HEX TR 3MM 0.98" datasheet.pdf
Connector Receptacle 96 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
IC COMPARATOR SINGLE SSOP5 datasheet.pdf
LED LT BAR 8.89X8.89MM SGL HER datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 2A DL 16HTSSOP datasheet.pdf
CONN PLUG BTB 60POS DL VERT SMD datasheet.pdf
CAP TANT 39UF 5% 35V AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 17.8K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 5A 120V datasheet.pdf