United Chemi-Con E32D630LPN123MA79M
E32D630LPN123MA79M picture photo
Mfg. Part Number
E32D630LPN123MA79M
Brief Description
CAP ALUM 12000UF 20% 63V SCREW
Datasheet Download
E32D630LPN123MA79M.pdf
Availability of E32D630LPN123MA79M
QUANTITY
E32D630LPN123MA79M Order Process
Ship out your order
Specifications of E32D630LPN123MA79M
Internal Part NumberEIS-E32D630LPN123MA79M
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
PackagingBulk
Capacitance12000µF
Tolerance±20%
Voltage Rating63V
ESR (Equivalent Series Resistance)20.1 mOhm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current8.92A
Impedance-
Lead Spacing0.500" (12.70mm)
Size / Dimension1.375" Dia (34.93mm)
Height - Seated (Max)3.125" (79.38mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)E32D630LPN123MA79M
Related LinksE32D630LP, E32D630LPN123MA79M Datasheet, United Chemi-Con Distributor
E32D630LPN123MA79M Details Description
Related parts for E32D630LPN123MA79M
RES SMD 3.32K OHM 1% 3/4W 2010 datasheet.pdf
TRANSDUCR AC VOLT 5V-OUT 500V-IN datasheet.pdf
IC REG LDO 60MA SOT23-6 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 200W datasheet.pdf
RES 1.78K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
WIRE HOLD DOWN PLUNGER datasheet.pdf
CONN RCPT 10POS BOX MNT W/SKTS datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
RES 6.25K OHM 0.3W 0.01% RADIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 1MM 54POS datasheet.pdf