United Chemi-Con E32D6R3HPN225MEM9M
E32D6R3HPN225MEM9M picture photo
Mfg. Part Number
E32D6R3HPN225MEM9M
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 2.2F 20% 6.3V SCREW
Datasheet Download
E32D6R3HPN225MEM9M.pdf
Availability of E32D6R3HPN225MEM9M
QUANTITY
E32D6R3HPN225MEM9M Order Process
Ship out your order
Specifications of E32D6R3HPN225MEM9M
Internal Part NumberEIS-E32D6R3HPN225MEM9M
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package9
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesU32D
PackagingBulk
Capacitance2.2F
Tolerance±20%
Voltage Rating6.3V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current-
Impedance-
Lead Spacing1.250" (31.75mm)
Size / Dimension3.000" Dia (76.20mm)
Height - Seated (Max)8.625" (219.08mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseRadial, Can - Screw Terminals
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)E32D6R3HPN225MEM9M
Related LinksE32D6R3HP, E32D6R3HPN225MEM9M Datasheet, United Chemi-Con Distributor
E32D6R3HPN225MEM9M Details Description
Related parts for E32D6R3HPN225MEM9M
CONN EDGECARD 20POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IC VREF SERIES 1.25V SOT23-3 datasheet.pdf
IC CLK GENERATOR ZD 1:4 24-TSSOP datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 12POS WALL MT PINS datasheet.pdf