United Chemi-Con E32D750LPN942MA67M
E32D750LPN942MA67M picture photo
Mfg. Part Number
E32D750LPN942MA67M
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 9400UF 20% 75V SCREW
Datasheet Download
E32D750LPN942MA67M.pdf
Availability of E32D750LPN942MA67M
QUANTITY
E32D750LPN942MA67M Order Process
Ship out your order
Specifications of E32D750LPN942MA67M
Internal Part NumberEIS-E32D750LPN942MA67M
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesU32D
PackagingBulk
Capacitance9400µF
Tolerance±20%
Voltage Rating75V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current-
Impedance-
Lead Spacing0.500" (12.70mm)
Size / Dimension1.375" Dia (34.93mm)
Height - Seated (Max)2.625" (66.68mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseRadial, Can - Screw Terminals
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)E32D750LPN942MA67M
Related LinksE32D750LP, E32D750LPN942MA67M Datasheet, United Chemi-Con Distributor
E32D750LPN942MA67M Details Description
Related parts for E32D750LPN942MA67M
LED RED 3MM ROUND T/H datasheet.pdf
RES SMD 22.6K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN PLUG 22POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 25W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 56POS SKT datasheet.pdf
SAFETY EDGE datasheet.pdf
RTD L=75CM THERMO WELL datasheet.pdf
MINITEK datasheet.pdf
CONN EDGE DUAL .100 24POS datasheet.pdf
OSC TCXO 12.8MHZ LVCMOS SMD datasheet.pdf