United Chemi-Con E32D800CPN473MEA5M
E32D800CPN473MEA5M picture photo
Mfg. Part Number
E32D800CPN473MEA5M
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 47000UF 20% 80V SCREW
Datasheet Download
E32D800CPN473MEA5M.pdf
Availability of E32D800CPN473MEA5M
QUANTITY
E32D800CPN473MEA5M Order Process
Ship out your order
Specifications of E32D800CPN473MEA5M
Internal Part NumberEIS-E32D800CPN473MEA5M
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package16
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesU32D
PackagingBulk
Capacitance47000µF
Tolerance±20%
Voltage Rating80V
ESR (Equivalent Series Resistance)7.7 mOhm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current27.45A
Impedance-
Lead Spacing1.250" (31.75mm)
Size / Dimension3.000" Dia (76.20mm)
Height - Seated (Max)4.125" (104.78mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseRadial, Can - Screw Terminals
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)E32D800CPN473MEA5M
Related LinksE32D800CP, E32D800CPN473MEA5M Datasheet, United Chemi-Con Distributor
E32D800CPN473MEA5M Details Description
Related parts for E32D800CPN473MEA5M
IC FPGA 125 I/O 208QFP datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 14POS VERT 5MM datasheet.pdf
CAP CER 390PF 100V NP0 1812 datasheet.pdf
RES 330 OHM 1/4W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 50W datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf
CONN SPRING LOAD 12POS DUAL SMD datasheet.pdf