United Chemi-Con E32D800HPN682MA79M
E32D800HPN682MA79M picture photo
Mfg. Part Number
E32D800HPN682MA79M
Brief Description
CAP ALUM 6800UF 20% 80V SCREW
Datasheet Download
E32D800HPN682MA79M.pdf
Availability of E32D800HPN682MA79M
QUANTITY
E32D800HPN682MA79M Order Process
Ship out your order
Specifications of E32D800HPN682MA79M
Internal Part NumberEIS-E32D800HPN682MA79M
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
PackagingBulk
Capacitance6800µF
Tolerance±20%
Voltage Rating80V
ESR (Equivalent Series Resistance)23 mOhm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current8.67A
Impedance-
Lead Spacing0.500" (12.70mm)
Size / Dimension1.375" Dia (34.93mm)
Height - Seated (Max)3.125" (79.38mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseRadial, Can - Screw Terminals
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)E32D800HPN682MA79M
Related LinksE32D800HP, E32D800HPN682MA79M Datasheet, United Chemi-Con Distributor
E32D800HPN682MA79M Details Description
Related parts for E32D800HPN682MA79M
Connector Quick Connect Receptacle/Tab 10-14 AWG 0.250" (6.35mm) Crimp datasheet.pdf
IC RESET OD 2.8V 100MS 5SSOP datasheet.pdf
CONN HD ARRAY 143POS FEMALE GOLD datasheet.pdf
CAP MICA 62PF 5% 500V 1210 datasheet.pdf
TVS DIODE 85.5VWM 137VC DO201AE datasheet.pdf
HEADER 15POS STR DUAL INSUL 1ROW datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 50W datasheet.pdf
COARSE SPACER datasheet.pdf
RES 45.3 OHM 1/20W 1% AXIAL datasheet.pdf
7.92EP HDR ASSY 6P NATURAL GWT datasheet.pdf
500 TB SPRING PLUG datasheet.pdf
CAP CER 1.5UF 25V X7R 1206 datasheet.pdf