United Chemi-Con E32D800LGN563MEB7M
E32D800LGN563MEB7M picture photo
Mfg. Part Number
E32D800LGN563MEB7M
Brief Description
CAP ALUM 56000UF 20% 80V SCREW
Datasheet Download
E32D800LGN563MEB7M.pdf
Availability of E32D800LGN563MEB7M
QUANTITY
E32D800LGN563MEB7M Order Process
Ship out your order
Specifications of E32D800LGN563MEB7M
Internal Part NumberEIS-E32D800LGN563MEB7M
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package16
PackagingBulk
Capacitance56000µF
Tolerance±20%
Voltage Rating80V
ESR (Equivalent Series Resistance)6.9 mOhm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current31.38A
Impedance-
Lead Spacing1.250" (31.75mm)
Size / Dimension3.000" Dia (76.20mm)
Height - Seated (Max)4.625" (117.48mm)