United Chemi-Con E32D800MLN563MEB7M
E32D800MLN563MEB7M picture photo
Mfg. Part Number
E32D800MLN563MEB7M
Brief Description
CAP ALUM 56000UF 20% 80V SCREW
Datasheet Download
E32D800MLN563MEB7M.pdf
Availability of E32D800MLN563MEB7M
QUANTITY
E32D800MLN563MEB7M Order Process
Ship out your order
Specifications of E32D800MLN563MEB7M
Internal Part NumberEIS-E32D800MLN563MEB7M
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
PackagingBulk
Capacitance56000µF
Tolerance±20%
Voltage Rating80V
ESR (Equivalent Series Resistance)6.9 mOhm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current31.38A
Impedance-
Lead Spacing1.250" (31.75mm)
Size / Dimension3.000" Dia (76.20mm)
Height - Seated (Max)4.625" (117.48mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)E32D800MLN563MEB7M
Related LinksE32D800ML, E32D800MLN563MEB7M Datasheet, United Chemi-Con Distributor
E32D800MLN563MEB7M Details Description
Related parts for E32D800MLN563MEB7M
Connector Receptacle 40 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
IC ADC 12BIT 2.7V 8CH SPI 16SOIC datasheet.pdf
IC I/O EXPANDER I2C 8B 16DIP datasheet.pdf
IC CTLR HOT SWAP -48V 8VSSOP datasheet.pdf
RES METAL OX 5W 4.7K OHM 5% AXL datasheet.pdf
IC PRESSURE SENSOR 8-SOP datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 6POS VERT 5.08MM datasheet.pdf
AC FILTER T/H COMMON MODE SC-J datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 4.2V 300W datasheet.pdf
CONN RCPT 10POS JAM NUT PIN datasheet.pdf
RES 3.74 OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP FILM 0.024UF 5% 250VDC AXIAL datasheet.pdf