United Chemi-Con E32F251HPN902TED0M
E32F251HPN902TED0M picture photo
Mfg. Part Number
E32F251HPN902TED0M
Brief Description
CAP ALUM 9000UF 250V SCREW
Datasheet Download
E32F251HPN902TED0M.pdf
Availability of E32F251HPN902TED0M
QUANTITY
E32F251HPN902TED0M Order Process
Ship out your order
Specifications of E32F251HPN902TED0M
Internal Part NumberEIS-E32F251HPN902TED0M
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package16
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesU32F
PackagingBulk
Capacitance9000µF
Tolerance-10%, +50%
Voltage Rating250V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current-
Impedance-
Lead Spacing1.252" (31.80mm)
Size / Dimension3.000" Dia (76.20mm)
Height - Seated (Max)5.125" (130.18mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)E32F251HPN902TED0M
Related LinksE32F251HP, E32F251HPN902TED0M Datasheet, United Chemi-Con Distributor
E32F251HPN902TED0M Details Description
Related parts for E32F251HPN902TED0M
IC OPAMP GP 1.2MHZ 14SOIC datasheet.pdf
CONTACT PIN 20-22AWG CRIMP TIN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
SWITCH LIMIT SPDT 10A ROLL PLNGR datasheet.pdf
CONN RCPT 1POS WALL MNT W/SKTS datasheet.pdf
UPGRADE TO CXONE FROM MICRO datasheet.pdf
Connector Receptacle 12 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
RES SMD 120 OHM 0.1% 1/5W 1506 datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
DAMAM15PNM-F225 - MIL EQUIV datasheet.pdf
CABLE ASSEMBLY HEADER WTW 18POS datasheet.pdf