United Chemi-Con E32F451CSS332MED0M
E32F451CSS332MED0M picture photo
Mfg. Part Number
E32F451CSS332MED0M
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 3300UF 20% 450V SCREW
Datasheet Download
E32F451CSS332MED0M.pdf
Availability of E32F451CSS332MED0M
QUANTITY
E32F451CSS332MED0M Order Process
Ship out your order
Specifications of E32F451CSS332MED0M
Internal Part NumberEIS-E32F451CSS332MED0M
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package16
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesU32F
PackagingBulk
Capacitance3300µF
Tolerance±20%
Voltage Rating450V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current-
Impedance-
Lead Spacing1.252" (31.80mm)
Size / Dimension3.000" Dia (76.20mm)
Height - Seated (Max)5.125" (130.18mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseRadial, Can - Screw Terminals
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)E32F451CSS332MED0M
Related LinksE32F451CS, E32F451CSS332MED0M Datasheet, United Chemi-Con Distributor
E32F451CSS332MED0M Details Description
Related parts for E32F451CSS332MED0M
OSCILLATOR CMOS PROG 5V 0E datasheet.pdf
RES SMD 91 OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES SMD 2.55KOHM 0.1% 1/16W 0603 datasheet.pdf
CARD A/D 4-20MA SR9320 SMARTSTAR datasheet.pdf
RES SMD 243 OHM 1% 3/4W 2010 datasheet.pdf
RES SMD 261K OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 50V X8R 0603 datasheet.pdf
CONV DC/DC 0.25W 12VIN +/-5V OUT datasheet.pdf
RES 29.1 OHM 1/2W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 1.42K OHM 0.1% 5/8W 0805 datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X10MM L-TAB datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS JAM NUT PIN datasheet.pdf