General Cable E3624S.25.05
E3624S.25.05 picture photo
Mfg. Part Number
E3624S.25.05
Manufacturer
Product Category
Multiple Conductor Cables
Brief Description
CABLE 4COND 14AWG YEL SHLD 500'
Datasheet Download
E3624S.25.05.pdf
Availability of E3624S.25.05
QUANTITY
E3624S.25.05 Order Process
Ship out your order
Specifications of E3624S.25.05
Internal Part NumberEIS-E3624S.25.05
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCable Basics - Composition, Construction and Proper Use
Standard Package1
Category Cables, Wires
FamilyMultiple Conductor Cables
Series-
Cable TypeMulti-Conductor
Number of Conductors4
Wire Gauge14 AWG
Conductor StrandSolid
Conductor MaterialCopper, Bare
Jacket (Insulation) MaterialPoly-Vinyl Chloride (PVC), Plenum
Jacket (Insulation) Diameter0.237" (6.02mm)
Shield TypeFoil
Length500' (152.44m)
Jacket ColorYellow
Ratings-
FeaturesDrain Wire, Rip Cord
Voltage300V
Operating Temperature0°C ~ 75°C
UsageAlarm, Safety
Conductor InsulationPoly-Vinyl Chloride (PVC)
Jacket (Insulation) Thickness0.015" (0.39mm)
Shield MaterialAluminum
Shield Coverage100%
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)E3624S.25.05
Related LinksE3624S, E3624S.25.05 Datasheet, General Cable Distributor
E3624S.25.05 Details Description
Related parts for E3624S.25.05
IC REDRIVER I2C 5CH 16TSSOP datasheet.pdf
RES SMD 19.6K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD EXTEND 30POS 0.156 datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
CA 2MM OFNR 62.5/125,LC SEC GRE datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf
24+24 DIL SMT PICK/PLACE HDR datasheet.pdf
ANLG TMR 50X36X56.7MM .05SEC-10M datasheet.pdf
CAP CER 62PF 25V NP0 0805 datasheet.pdf