United Chemi-Con E36D101HPN333ME92M
E36D101HPN333ME92M picture photo
Mfg. Part Number
E36D101HPN333ME92M
Brief Description
CAP ALUM 33000UF 20% 100V SCREW
Datasheet Download
E36D101HPN333ME92M.pdf
Availability of E36D101HPN333ME92M
QUANTITY
E36D101HPN333ME92M Order Process
Ship out your order
Specifications of E36D101HPN333ME92M
Internal Part NumberEIS-E36D101HPN333ME92M
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package16
PackagingBulk
Capacitance33000µF
Tolerance±20%
Voltage Rating100V
ESR (Equivalent Series Resistance)9.3 mOhm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current14.05A
Impedance-
Lead Spacing1.250" (31.75mm)
Size / Dimension3.000" Dia (76.20mm)
Height - Seated (Max)3.125" (79.38mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)E36D101HPN333ME92M
Related LinksE36D101HP, E36D101HPN333ME92M Datasheet, United Chemi-Con Distributor
E36D101HPN333ME92M Details Description
Related parts for E36D101HPN333ME92M
CAP ALUM 18000UF 20% 63V SNAP datasheet.pdf
OSCILLATOR TTL PROG 5V ST SMD datasheet.pdf
RES SMD 3.74KOHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
IC TRANSLATOR DIFF SOT23-8 datasheet.pdf
CAP CER 2.2UF 25V Y5V RADIAL datasheet.pdf
EMI FILTER 250VAC 250A SCREW TER datasheet.pdf
PNL MNT W/ WIRE 555NM 10MCD GRN datasheet.pdf
LED XLAMP COOL WHITE 5000K 4SMD datasheet.pdf
350 TB SOCKET RA datasheet.pdf
M805 7C 7#16 SKT PLUG OM datasheet.pdf
100UF 50V 8X11,5 datasheet.pdf