United Chemi-Con E36D101LPN123TCA5N
E36D101LPN123TCA5N picture photo
Mfg. Part Number
E36D101LPN123TCA5N
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 12000UF 100V SCREW
Datasheet Download
E36D101LPN123TCA5N.pdf
Availability of E36D101LPN123TCA5N
QUANTITY
E36D101LPN123TCA5N Order Process
Ship out your order
Specifications of E36D101LPN123TCA5N
Internal Part NumberEIS-E36D101LPN123TCA5N
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package49
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesU36D
PackagingBulk
Capacitance12000µF
Tolerance-10%, +50%
Voltage Rating100V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current-
Impedance-
Lead Spacing0.875" (22.22mm)
Size / Dimension2.000" Dia (50.80mm)
Height - Seated (Max)4.125" (104.78mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseRadial, Can - Screw Terminals
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)E36D101LPN123TCA5N
Related LinksE36D101LP, E36D101LPN123TCA5N Datasheet, United Chemi-Con Distributor
E36D101LPN123TCA5N Details Description
Related parts for E36D101LPN123TCA5N
IC LED Driver Linear I2C Dimming 25mA Backlight 16-HVQFN (4x4) datasheet.pdf
SSD 32GB 2.5" UATA datasheet.pdf
CONN HSG INLINE MNT RCPT 4POS datasheet.pdf
RES 17.8K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
DIODE ZENER 33V 200MW 1005 datasheet.pdf
MTG SCREW SS FOR SIDE E3T datasheet.pdf
FIXED IND 47NH 150MA 830 MOHM datasheet.pdf
BOARD EVAL FOR LTC3737EUF datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR 10A PUSH-PULL datasheet.pdf
CRYSTAL 32.7680 KHZ 6.0PF SMD datasheet.pdf