United Chemi-Con E36D101LPN123TCA5N
E36D101LPN123TCA5N picture photo
Mfg. Part Number
E36D101LPN123TCA5N
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 12000UF 100V SCREW
Datasheet Download
E36D101LPN123TCA5N.pdf
Availability of E36D101LPN123TCA5N
QUANTITY
E36D101LPN123TCA5N Order Process
Ship out your order
Specifications of E36D101LPN123TCA5N
Internal Part NumberEIS-E36D101LPN123TCA5N
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package49
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesU36D
PackagingBulk
Capacitance12000µF
Tolerance-10%, +50%
Voltage Rating100V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current-
Impedance-
Lead Spacing0.875" (22.22mm)
Size / Dimension2.000" Dia (50.80mm)
Height - Seated (Max)4.125" (104.78mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseRadial, Can - Screw Terminals
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)E36D101LPN123TCA5N
Related LinksE36D101LP, E36D101LPN123TCA5N Datasheet, United Chemi-Con Distributor
E36D101LPN123TCA5N Details Description
Related parts for E36D101LPN123TCA5N
TERM RING NYL 16-14AWG #6 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 28POS .125 EXTEND datasheet.pdf
RES CHAS MNT 470 OHM 5% 120W datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 26 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
CAP TANT 100UF 10% 20V AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 18UH 2.61A 39 MOHM TH datasheet.pdf
MINI-USB CABLE ASSY TO 5M WIRE datasheet.pdf
CAP ALUM 68UF 20% 63V SMD datasheet.pdf
OSC XO 24.54MHZ HCMOS TTL SMD datasheet.pdf