United Chemi-Con E36D101LPN273TDD0N
E36D101LPN273TDD0N picture photo
Mfg. Part Number
E36D101LPN273TDD0N
Brief Description
CAP ALUM 27000UF 100V SCREW
Datasheet Download
E36D101LPN273TDD0N.pdf
Availability of E36D101LPN273TDD0N
QUANTITY
E36D101LPN273TDD0N Order Process
Ship out your order
Specifications of E36D101LPN273TDD0N
Internal Part NumberEIS-E36D101LPN273TDD0N
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package20
PackagingBulk
Capacitance27000µF
Tolerance-10%, +50%
Voltage Rating100V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Impedance-
Lead Spacing1.125" (28.58mm)
Size / Dimension2.500" Dia (63.50mm)
Height - Seated (Max)5.125" (130.18mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)E36D101LPN273TDD0N
Related LinksE36D101LP, E36D101LPN273TDD0N Datasheet, United Chemi-Con Distributor
E36D101LPN273TDD0N Details Description
Related parts for E36D101LPN273TDD0N
IC REG LDO 1.85V 0.15A SOT23-5 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CAP TANT 15UF 20V 20% 1611 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 49.5W datasheet.pdf
SPACER datasheet.pdf
CABLE STR SGL-END FMALE 2POS 2M datasheet.pdf
TERM HOUSING datasheet.pdf
CAP POLYMER 560UF 20% 2.5V T/H datasheet.pdf