United Chemi-Con E36D101LPN563TEM9M
E36D101LPN563TEM9M picture photo
Mfg. Part Number
E36D101LPN563TEM9M
Brief Description
CAP ALUM 56000UF 100V SCREW
Datasheet Download
E36D101LPN563TEM9M.pdf
Availability of E36D101LPN563TEM9M
QUANTITY
E36D101LPN563TEM9M Order Process
Ship out your order
Specifications of E36D101LPN563TEM9M
Internal Part NumberEIS-E36D101LPN563TEM9M
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package9
PackagingBulk
Capacitance56000µF
Tolerance-10%, +50%
Voltage Rating100V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension3.000" Dia (76.20mm)
Height - Seated (Max)-
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)E36D101LPN563TEM9M
Related LinksE36D101LP, E36D101LPN563TEM9M Datasheet, United Chemi-Con Distributor
E36D101LPN563TEM9M Details Description
Related parts for E36D101LPN563TEM9M
CAP CER 4.7UF 50V Z5U RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 487 OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
CONN HEADER .100 44PS DL TIN PCB datasheet.pdf
IC PHEMT 1.9GHZ 4.5V 10MA SOT343 datasheet.pdf
IC OPAMP GP 4.5MHZ 8SOIC datasheet.pdf
BOX STEEL GRAY 5.99"L X 3.99"W datasheet.pdf
IC FPGA 125 I/O 160PQFP datasheet.pdf
CONN CIC FFC RCPT 5POS 2.54MM datasheet.pdf
RES 698K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES 24 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf