United Chemi-Con E36D150LPN743UC79M
E36D150LPN743UC79M picture photo
Mfg. Part Number
E36D150LPN743UC79M
Brief Description
CAP ALUM 74000UF 15V SCREW
Datasheet Download
E36D150LPN743UC79M.pdf
Availability of E36D150LPN743UC79M
QUANTITY
E36D150LPN743UC79M Order Process
Ship out your order
Specifications of E36D150LPN743UC79M
Internal Part NumberEIS-E36D150LPN743UC79M
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package49
PackagingBulk
Capacitance74000µF
Tolerance-10%, +75%
Voltage Rating15V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current-
Impedance-
Lead Spacing0.875" (22.22mm)
Size / Dimension2.000" Dia (50.80mm)
Height - Seated (Max)3.125" (79.38mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)E36D150LPN743UC79M
Related LinksE36D150LP, E36D150LPN743UC79M Datasheet, United Chemi-Con Distributor
E36D150LPN743UC79M Details Description
Related parts for E36D150LPN743UC79M
IC TXRX RS485/RS422 8-MSOP datasheet.pdf
IC OPAMP CURR SENS 1.7MHZ SC70-5 datasheet.pdf
OPTOISO 3.75KV 2CH PHVOLT 8-SMT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 75W datasheet.pdf
CONN RCPT 14POS WALL MNT W/SKTS datasheet.pdf
FIXED IND 56NH 760MA 170 MOHM datasheet.pdf
INDUCOM - CRIMP TOOL INSERT 6.0 datasheet.pdf
TERM BLOCK MARKER datasheet.pdf
SENSOR SECURITY MAGNETIC 2.5" datasheet.pdf
9POS M FILT.TY 1 SC M3 THDINS datasheet.pdf