United Chemi-Con E36D160HPN564MEA5M
E36D160HPN564MEA5M picture photo
Mfg. Part Number
E36D160HPN564MEA5M
Brief Description
CAP ALUM 560000UF 20% 16V SCREW
Datasheet Download
E36D160HPN564MEA5M.pdf
Availability of E36D160HPN564MEA5M
QUANTITY
E36D160HPN564MEA5M Order Process
Ship out your order
Specifications of E36D160HPN564MEA5M
Internal Part NumberEIS-E36D160HPN564MEA5M
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package16
PackagingBulk
Capacitance560000µF
Tolerance±20%
Voltage Rating16V
ESR (Equivalent Series Resistance)7.5 mOhm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current22.05A
Impedance-
Lead Spacing1.250" (31.75mm)
Size / Dimension3.000" Dia (76.20mm)
Height - Seated (Max)4.125" (104.78mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)E36D160HPN564MEA5M
Related LinksE36D160HP, E36D160HPN564MEA5M Datasheet, United Chemi-Con Distributor
E36D160HPN564MEA5M Details Description
Related parts for E36D160HPN564MEA5M
FIXED IND 3.6UH 1.5A 57 MOHM SMD datasheet.pdf
CONN FFC FPC VERT 15POS 1MM SMD datasheet.pdf
RES SMD 5.9K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RELAY SSR PANEL MOUNT datasheet.pdf
CONN PLUG 5POS W/PIN INLINE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 100W datasheet.pdf
ANT OMNIDIRECT DUAL 6DBI N MALE datasheet.pdf
EASYPIC FUSION V7 EMPTY 100TQFP datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 18 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
CAP FILM 220NF 5% 100VDC RAD datasheet.pdf