United Chemi-Con E36D161HLS153QEE3M
E36D161HLS153QEE3M picture photo
Mfg. Part Number
E36D161HLS153QEE3M
Brief Description
CAP ALUM 15000UF 160V SCREW
Datasheet Download
E36D161HLS153QEE3M.pdf
Availability of E36D161HLS153QEE3M
QUANTITY
E36D161HLS153QEE3M Order Process
Ship out your order
Specifications of E36D161HLS153QEE3M
Internal Part NumberEIS-E36D161HLS153QEE3M
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package16
PackagingBulk
Capacitance15000µF
Tolerance-10%, +30%
Voltage Rating160V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current-
Impedance-
Lead Spacing1.250" (31.75mm)
Size / Dimension3.000" Dia (76.20mm)
Height - Seated (Max)5.625" (142.88mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)E36D161HLS153QEE3M
Related LinksE36D161HL, E36D161HLS153QEE3M Datasheet, United Chemi-Con Distributor
E36D161HLS153QEE3M Details Description
Related parts for E36D161HLS153QEE3M
FUSE HLDR BLADE 32V 16A IN LINE datasheet.pdf
RELAY REED SPDT 250MA 5V datasheet.pdf
FUSE BRD MNT 1.6A 250VAC 125VDC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .156 EYELET datasheet.pdf
IC DSC 16BIT 16KB FLASH 28SOIC datasheet.pdf
INDUCT ARRAY 2 COIL 5.5UH SMD datasheet.pdf
CONN PLUG 40POS .4MM DUAL SMT datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 2KB FLASH 16QFN datasheet.pdf
SAC-17P-30,0-PVC/FSSCO datasheet.pdf
CIR BRKR MAG 1A 240VAC 50VDC datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 400V RADIAL datasheet.pdf
CONN HDR 10POS T/H 0.100 TIN datasheet.pdf