United Chemi-Con E36D161HPN822MC92M
E36D161HPN822MC92M picture photo
Mfg. Part Number
E36D161HPN822MC92M
Brief Description
CAP ALUM 8200UF 20% 160V SCREW
Datasheet Download
E36D161HPN822MC92M.pdf
Availability of E36D161HPN822MC92M
QUANTITY
E36D161HPN822MC92M Order Process
Ship out your order
Specifications of E36D161HPN822MC92M
Internal Part NumberEIS-E36D161HPN822MC92M
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package49
PackagingBulk
Capacitance8200µF
Tolerance±20%
Voltage Rating160V
ESR (Equivalent Series Resistance)22.4 mOhm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current9.53A
Impedance-
Lead Spacing0.875" (22.22mm)
Size / Dimension2.000" Dia (50.80mm)
Height - Seated (Max)3.625" (92.08mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)E36D161HPN822MC92M
Related LinksE36D161HP, E36D161HPN822MC92M Datasheet, United Chemi-Con Distributor
E36D161HPN822MC92M Details Description
Related parts for E36D161HPN822MC92M
MOSFET N-CH 55V 61A D2PAK datasheet.pdf
RES SMD 88.7 OHM 0.5% 1/16W 0816 datasheet.pdf
13P MTA156 CONN ASSY 22AWG LF datasheet.pdf
MOTOR SERVO AC ABS BK 600W 400V datasheet.pdf
FRAME HINGED FOR 2MOD datasheet.pdf
Crystal 16.0000MHz 30ppm 24pF 40 Ohm -40°C - 85°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 19POS SKT datasheet.pdf
IC USB 2.0-10/100 ETH CRTL 56QFN datasheet.pdf
CAP CER 0.047UF 16V X7R 0402 datasheet.pdf