United Chemi-Con E36D201CPN502TDE3M
E36D201CPN502TDE3M picture photo
Mfg. Part Number
E36D201CPN502TDE3M
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 5000UF 200V SCREW
Datasheet Download
E36D201CPN502TDE3M.pdf
Availability of E36D201CPN502TDE3M
QUANTITY
E36D201CPN502TDE3M Order Process
Ship out your order
Specifications of E36D201CPN502TDE3M
Internal Part NumberEIS-E36D201CPN502TDE3M
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package20
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesU36D
PackagingBulk
Capacitance5000µF
Tolerance-10%, +50%
Voltage Rating200V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current-
Impedance-
Lead Spacing1.125" (28.58mm)
Size / Dimension2.500" Dia (63.50mm)
Height - Seated (Max)5.625" (142.88mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseRadial, Can - Screw Terminals
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)E36D201CPN502TDE3M
Related LinksE36D201CP, E36D201CPN502TDE3M Datasheet, United Chemi-Con Distributor
E36D201CPN502TDE3M Details Description
Related parts for E36D201CPN502TDE3M
IC REG LDO 3.3V 0.15A 5TSOP datasheet.pdf
IC ADC 8BIT LC2MOS 8CH 28-PLCC datasheet.pdf
RES SMD 8.25K OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
RELAY CONTACTOR SPST 500A 24V datasheet.pdf
RES ARRAY 7 RES 24K OHM 8SIP datasheet.pdf
RES 1.01K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CABLE STR SGL-END FMALE 5POS 2M datasheet.pdf
OSC XO 11.2896MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
TRANSFORMER TOROIDAL POWER datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE datasheet.pdf
FUSE INLINE TIME DELAY 300V .600 datasheet.pdf