United Chemi-Con E36D201HPN223MED0M
E36D201HPN223MED0M picture photo
Mfg. Part Number
E36D201HPN223MED0M
Brief Description
CAP ALUM 22000UF 20% 200V SCREW
Datasheet Download
E36D201HPN223MED0M.pdf
Availability of E36D201HPN223MED0M
QUANTITY
E36D201HPN223MED0M Order Process
Ship out your order
Specifications of E36D201HPN223MED0M
Internal Part NumberEIS-E36D201HPN223MED0M
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package16
PackagingBulk
Capacitance22000µF
Tolerance±20%
Voltage Rating200V
ESR (Equivalent Series Resistance)10.8 mOhm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current22.72A
Impedance-
Lead Spacing1.250" (31.75mm)
Size / Dimension3.000" Dia (76.20mm)
Height - Seated (Max)5.125" (130.18mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)E36D201HPN223MED0M
Related LinksE36D201HP, E36D201HPN223MED0M Datasheet, United Chemi-Con Distributor
E36D201HPN223MED0M Details Description
Related parts for E36D201HPN223MED0M
RES SMD 549 OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 25V 35A TDSON-8 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC CLOCK SYNTH 25-400MHZ 28-PLCC datasheet.pdf
CABLE SGL-END STR PLUG 10POS 6' datasheet.pdf