United Chemi-Con E36D201HPN242TD79M
E36D201HPN242TD79M picture photo
Mfg. Part Number
E36D201HPN242TD79M
Brief Description
CAP ALUM 2400UF 200V SCREW
Datasheet Download
E36D201HPN242TD79M.pdf
Availability of E36D201HPN242TD79M
QUANTITY
E36D201HPN242TD79M Order Process
Ship out your order
Specifications of E36D201HPN242TD79M
Internal Part NumberEIS-E36D201HPN242TD79M
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package40
PackagingBulk
Capacitance2400µF
Tolerance-10%, +50%
Voltage Rating200V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current-
Impedance-
Lead Spacing1.125" (28.58mm)
Size / Dimension2.500" Dia (63.50mm)
Height - Seated (Max)3.125" (79.38mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)E36D201HPN242TD79M
Related LinksE36D201HP, E36D201HPN242TD79M Datasheet, United Chemi-Con Distributor
E36D201HPN242TD79M Details Description
Related parts for E36D201HPN242TD79M
CONDITIONER SIGNAL DINRAIL MNT datasheet.pdf
CONN COVER DUST 13POS MTA-156 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 25W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 75W datasheet.pdf
PLUG-INLOW TEMP VERS SIDE ROTARY datasheet.pdf
HAN ACC. PG11 - 1/2" NPT ADAPTER datasheet.pdf
RES SMD 5.69K OHM 0.1% 3/8W 0603 datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X10MM XCUT datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 13 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf