United Chemi-Con E36D201HPN392MC79M
E36D201HPN392MC79M picture photo
Mfg. Part Number
E36D201HPN392MC79M
Brief Description
CAP ALUM 3900UF 20% 200V SCREW
Datasheet Download
E36D201HPN392MC79M.pdf
Availability of E36D201HPN392MC79M
QUANTITY
E36D201HPN392MC79M Order Process
Ship out your order
Specifications of E36D201HPN392MC79M
Internal Part NumberEIS-E36D201HPN392MC79M
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package49
PackagingBulk
Capacitance3900µF
Tolerance±20%
Voltage Rating200V
ESR (Equivalent Series Resistance)37.4 mOhm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current6.15A
Impedance-
Lead Spacing0.875" (22.22mm)
Size / Dimension2.000" Dia (50.80mm)
Height - Seated (Max)3.125" (79.38mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)E36D201HPN392MC79M
Related LinksE36D201HP, E36D201HPN392MC79M Datasheet, United Chemi-Con Distributor
E36D201HPN392MC79M Details Description
Related parts for E36D201HPN392MC79M
IC REG PUSH-PULL ISO 1A 16TSSOP datasheet.pdf
RES SMD 0.011 OHM 2% 1/2W 1206 datasheet.pdf
CAP CER 12PF 200V NP0 0805 datasheet.pdf
2.5 M.I.S REC ASSY 2P BLACK datasheet.pdf
070 MLC REC CONTACT FORM datasheet.pdf
TAPE GLOW YEL/GRN 2X10YD datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 155VIN 5VOUT 50W datasheet.pdf
CONN RCPT 2POS JAM NUT PIN datasheet.pdf