United Chemi-Con E36D201LPN471TA54N
E36D201LPN471TA54N picture photo
Mfg. Part Number
E36D201LPN471TA54N
Brief Description
CAP ALUM 470UF 200V SCREW
Datasheet Download
E36D201LPN471TA54N.pdf
Availability of E36D201LPN471TA54N
QUANTITY
E36D201LPN471TA54N Order Process
Ship out your order
Specifications of E36D201LPN471TA54N
Internal Part NumberEIS-E36D201LPN471TA54N
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
PackagingBulk
Capacitance470µF
Tolerance-10%, +50%
Voltage Rating200V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current-
Impedance-
Lead Spacing0.500" (12.70mm)
Size / Dimension1.375" Dia (34.93mm)
Height - Seated (Max)2.400" (61.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)E36D201LPN471TA54N
Related LinksE36D201LP, E36D201LPN471TA54N Datasheet, United Chemi-Con Distributor
E36D201LPN471TA54N Details Description
Related parts for E36D201LPN471TA54N
CONN HEADER EH SIDE 13POS 2.5MM datasheet.pdf
CONV DC/DC 2.9V OUT 40W REMOTE datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS .125 EXTEND datasheet.pdf
RES SMD 19.1 OHM 1% 1.5W 2512 datasheet.pdf
CONV DC/DC 3W 18-72VIN 12VOUT datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 600V 8A TO220AC datasheet.pdf
CAP FILM 0.047UF 10% 250VDC RAD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 75W datasheet.pdf
FIXED IND 4.3NH 260MA 380 MOHM datasheet.pdf
SWITCH SLIDE DPDT 6A 125V datasheet.pdf
10-Bit 20 MSPS 160 mW CMOS A/D Converter IC datasheet.pdf