United Chemi-Con E36D201LPN472TD79M
E36D201LPN472TD79M picture photo
Mfg. Part Number
E36D201LPN472TD79M
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 4700UF 200V SCREW
Datasheet Download
E36D201LPN472TD79M.pdf
Availability of E36D201LPN472TD79M
QUANTITY
E36D201LPN472TD79M Order Process
Ship out your order
Specifications of E36D201LPN472TD79M
Internal Part NumberEIS-E36D201LPN472TD79M
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package40
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesU36D
PackagingBulk
Capacitance4700µF
Tolerance-10%, +50%
Voltage Rating200V
ESR (Equivalent Series Resistance)32 mOhm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current8A
Impedance-
Lead Spacing1.126" (28.60mm)
Size / Dimension2.500" Dia (63.50mm)
Height - Seated (Max)3.125" (79.38mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseRadial, Can - Screw Terminals
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)E36D201LPN472TD79M
Related LinksE36D201LP, E36D201LPN472TD79M Datasheet, United Chemi-Con Distributor
E36D201LPN472TD79M Details Description
Related parts for E36D201LPN472TD79M
CAP TANT 6.8UF 25V 10% 1210 datasheet.pdf
CONN COMPACT FLASH CARD R/A SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 130PS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN HEADER 11PS R/A 2MM T/H TIN datasheet.pdf
CAP TANT 1UF 25V 20% 1206 datasheet.pdf
RES SMD 3.57KOHM 0.05% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES 121 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 1.24 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONVERT DC-DC 24V 600W 25A datasheet.pdf
CAP ALUM 2200UF 20% 63V SNAP datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 100V SMD datasheet.pdf
CAP FILM 2.2NF 5% 1000VDC AXIAL datasheet.pdf