United Chemi-Con E36D201LPN722TDE3M
E36D201LPN722TDE3M picture photo
Mfg. Part Number
E36D201LPN722TDE3M
Brief Description
CAP ALUM 7200UF 200V SCREW
Datasheet Download
E36D201LPN722TDE3M.pdf
Availability of E36D201LPN722TDE3M
QUANTITY
E36D201LPN722TDE3M Order Process
Ship out your order
Specifications of E36D201LPN722TDE3M
Internal Part NumberEIS-E36D201LPN722TDE3M
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package20
PackagingBulk
Capacitance7200µF
Tolerance-10%, +50%
Voltage Rating200V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current-
Impedance-
Lead Spacing1.125" (28.58mm)
Size / Dimension2.500" Dia (63.50mm)
Height - Seated (Max)5.625" (142.88mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)E36D201LPN722TDE3M
Related LinksE36D201LP, E36D201LPN722TDE3M Datasheet, United Chemi-Con Distributor
E36D201LPN722TDE3M Details Description
Related parts for E36D201LPN722TDE3M
TRANS 2PNP PREBIAS 0.15W EMT6 datasheet.pdf
IC SDRAM 128MBIT 125MHZ 90VFBGA datasheet.pdf
IC DRIVER HALF-BRIDGE 14-SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
TRIMMER 50K OHM 0.5W TH datasheet.pdf
CAP CER 4700PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 8 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X15MM R-TAB T412 datasheet.pdf
IC DAC 24BIT 192KHZ 80LQFP datasheet.pdf
OSC VCTCXO 38.88MHZ LVPECL SMD datasheet.pdf