United Chemi-Con E36D250LPN123TA54M
E36D250LPN123TA54M picture photo
Mfg. Part Number
E36D250LPN123TA54M
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 12000UF 25V SCREW
Datasheet Download
E36D250LPN123TA54M.pdf
Availability of E36D250LPN123TA54M
QUANTITY
E36D250LPN123TA54M Order Process
Ship out your order
Specifications of E36D250LPN123TA54M
Internal Part NumberEIS-E36D250LPN123TA54M
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesU36D
PackagingBulk
Capacitance12000µF
Tolerance-10%, +50%
Voltage Rating25V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current-
Impedance-
Lead Spacing0.500" (12.70mm)
Size / Dimension1.375" Dia (34.93mm)
Height - Seated (Max)2.125" (53.98mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseRadial, Can - Screw Terminals
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)E36D250LPN123TA54M
Related LinksE36D250LP, E36D250LPN123TA54M Datasheet, United Chemi-Con Distributor
E36D250LPN123TA54M Details Description
Related parts for E36D250LPN123TA54M
IC DRIVER HI/LO 600V 1.9A 14SOIC datasheet.pdf
RES SMD 4.7K OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
IC PWR-SUP MONITOR W/RESET 8-DIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100PS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CAP CER 0.027UF 50V NP0 2220 datasheet.pdf
FUSE CERAMIC 750MA 250VAC AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 232K OHM 1% 1/8W 0603 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 200W datasheet.pdf