United Chemi-Con E36D251HPC153MED0M
E36D251HPC153MED0M picture photo
Mfg. Part Number
E36D251HPC153MED0M
Brief Description
CAP ALUM 15000UF 20% 250V SCREW
Datasheet Download
E36D251HPC153MED0M.pdf
Availability of E36D251HPC153MED0M
QUANTITY
E36D251HPC153MED0M Order Process
Ship out your order
Specifications of E36D251HPC153MED0M
Internal Part NumberEIS-E36D251HPC153MED0M
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package16
PackagingBulk
Capacitance15000µF
Tolerance±20%
Voltage Rating250V
ESR (Equivalent Series Resistance)12.6 mOhm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current18.76A
Impedance-
Lead Spacing1.250" (31.75mm)
Size / Dimension3.000" Dia (76.20mm)
Height - Seated (Max)5.125" (130.18mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)E36D251HPC153MED0M
Related LinksE36D251HP, E36D251HPC153MED0M Datasheet, United Chemi-Con Distributor
E36D251HPC153MED0M Details Description
Related parts for E36D251HPC153MED0M
IC CPLD 128MC 7.5NS 100TQFP datasheet.pdf
MEMORY CARD COMPACTFLASH 512MB datasheet.pdf
IC FPGA 81 I/O 144EQFP datasheet.pdf
RES 0.39 OHM 10W 5% AXIAL datasheet.pdf
RES 41.2K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
FUSE CERAMIC 500MA 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
RES CHAS MNT 38.3 OHM 1% 20W datasheet.pdf
LED XLAMP WHITE 2SMD datasheet.pdf
FIXED IND 560NH 338MA 1.06 OHM datasheet.pdf
RES SMD 12.4933K OHM 1/5W 1506 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .100" datasheet.pdf