United Chemi-Con E36D251HPN152MC54M
E36D251HPN152MC54M picture photo
Mfg. Part Number
E36D251HPN152MC54M
Brief Description
CAP ALUM 1500UF 20% 250V SCREW
Datasheet Download
E36D251HPN152MC54M.pdf
Availability of E36D251HPN152MC54M
QUANTITY
E36D251HPN152MC54M Order Process
Ship out your order
Specifications of E36D251HPN152MC54M
Internal Part NumberEIS-E36D251HPN152MC54M
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package49
PackagingBulk
Capacitance1500µF
Tolerance±20%
Voltage Rating250V
ESR (Equivalent Series Resistance)87.9 mOhm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current3.34A
Impedance-
Lead Spacing0.875" (22.22mm)
Size / Dimension2.000" Dia (50.80mm)
Height - Seated (Max)2.125" (53.98mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)E36D251HPN152MC54M
Related LinksE36D251HP, E36D251HPN152MC54M Datasheet, United Chemi-Con Distributor
E36D251HPN152MC54M Details Description
Related parts for E36D251HPN152MC54M
DIODE GEN PURP 600V 12A DO203AA datasheet.pdf
CONN HDR 64POS 2MM VERT T-H 10AU datasheet.pdf
POWER MODULE DC/DC 1X1 BRICK 3.3 datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 20POS 45DEG 5MM datasheet.pdf
PTC RESETTABLE RADIAL 16V 1.1A datasheet.pdf
CAP TANT 4.7UF 16V 10% 1411 datasheet.pdf
RES 619K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
XCEDE RGHT 2PVH 4COL WK datasheet.pdf
IC CLK BUFFER 1:2 1GHZ 8SOIC datasheet.pdf