United Chemi-Con E36D251HPN273MEM9M
E36D251HPN273MEM9M picture photo
Mfg. Part Number
E36D251HPN273MEM9M
Brief Description
CAP ALUM 27000UF 20% 250V SCREW
Datasheet Download
E36D251HPN273MEM9M.pdf
Availability of E36D251HPN273MEM9M
QUANTITY
E36D251HPN273MEM9M Order Process
Ship out your order
Specifications of E36D251HPN273MEM9M
Internal Part NumberEIS-E36D251HPN273MEM9M
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package9
PackagingBulk
Capacitance27000µF
Tolerance±20%
Voltage Rating250V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current-
Impedance-
Lead Spacing1.250" (31.75mm)
Size / Dimension3.000" Dia (76.20mm)
Height - Seated (Max)8.625" (219.08mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)E36D251HPN273MEM9M
Related LinksE36D251HP, E36D251HPN273MEM9M Datasheet, United Chemi-Con Distributor
E36D251HPN273MEM9M Details Description
Related parts for E36D251HPN273MEM9M
SENSOR PRESS DIFF 30" H2O 4SIP datasheet.pdf
RES 6.04K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
SENSOR 100PSI M10-1.0 6G 4-20MA datasheet.pdf
POT 10K OHM 1/4W PLASTIC LINEAR datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 16POS STR 5MM datasheet.pdf
RES 597 OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
COUPLER FMLE-QUICK 3/8" PIONEER datasheet.pdf
TVS DIODE 9VWM 15.4VC DO-214AC datasheet.pdf
DC/DC CONVERT 30W 5V OUTPUT DIP datasheet.pdf