United Chemi-Con E36D251HPN472MCA5M
E36D251HPN472MCA5M picture photo
Mfg. Part Number
E36D251HPN472MCA5M
Brief Description
CAP ALUM 4700UF 20% 250V SCREW
Datasheet Download
E36D251HPN472MCA5M.pdf
Availability of E36D251HPN472MCA5M
QUANTITY
E36D251HPN472MCA5M Order Process
Ship out your order
Specifications of E36D251HPN472MCA5M
Internal Part NumberEIS-E36D251HPN472MCA5M
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package49
PackagingBulk
Capacitance4700µF
Tolerance±20%
Voltage Rating250V
ESR (Equivalent Series Resistance)28.8 mOhm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current7.65A
Impedance-
Lead Spacing0.875" (22.22mm)
Size / Dimension2.000" Dia (50.80mm)
Height - Seated (Max)4.125" (104.78mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)E36D251HPN472MCA5M
Related LinksE36D251HP, E36D251HPN472MCA5M Datasheet, United Chemi-Con Distributor
E36D251HPN472MCA5M Details Description
Related parts for E36D251HPN472MCA5M
CIR BRKR 500MA 120VAC 60VDC datasheet.pdf
RES SMD 56 OHM 0.25% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS .125 EXTEND datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 05VIN 09VOUT datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 19POS WALL MT SKTS datasheet.pdf
IC FPGA 416 I/O 900BGA datasheet.pdf
CAP ALUM 270UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 4700UF 20% 450V SCREW datasheet.pdf
IC OSC VCXO QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 64POS .125" datasheet.pdf