United Chemi-Con E36D281CES512MEE3N
E36D281CES512MEE3N picture photo
Mfg. Part Number
E36D281CES512MEE3N
Brief Description
CAP ALUM 5100UF 20% 280V SCREW
Datasheet Download
E36D281CES512MEE3N.pdf
Availability of E36D281CES512MEE3N
QUANTITY
E36D281CES512MEE3N Order Process
Ship out your order
Specifications of E36D281CES512MEE3N
Internal Part NumberEIS-E36D281CES512MEE3N
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package16
PackagingBulk
Capacitance5100µF
Tolerance±20%
Voltage Rating280V
ESR (Equivalent Series Resistance)28 mOhm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current13A
Impedance-
Lead Spacing1.252" (31.80mm)
Size / Dimension3.000" Dia (76.20mm)
Height - Seated (Max)5.625" (142.88mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)E36D281CES512MEE3N
Related LinksE36D281CE, E36D281CES512MEE3N Datasheet, United Chemi-Con Distributor
E36D281CES512MEE3N Details Description
Related parts for E36D281CES512MEE3N
TERMINAL STRIP STD 6 POS datasheet.pdf
DISCONNECT TERM BLOCK 28-12AWG datasheet.pdf
RES 3.1K OHM 10W 10% AXIAL datasheet.pdf
IC DDR SDRAM 512MBIT 5NS 66TSOP datasheet.pdf
IMP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 24POS PIN datasheet.pdf
FIXED IND 3.3UH 285MA 850 MOHM datasheet.pdf
HEATER 100W FOR W100P IRON datasheet.pdf