United Chemi-Con E36D300CPN523UED0M
E36D300CPN523UED0M picture photo
Mfg. Part Number
E36D300CPN523UED0M
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 52000UF 30V SCREW
Datasheet Download
E36D300CPN523UED0M.pdf
Availability of E36D300CPN523UED0M
QUANTITY
E36D300CPN523UED0M Order Process
Ship out your order
Specifications of E36D300CPN523UED0M
Internal Part NumberEIS-E36D300CPN523UED0M
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package16
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesU36D
PackagingBulk
Capacitance52000µF
Tolerance-10%, +75%
Voltage Rating30V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current-
Impedance-
Lead Spacing1.252" (31.80mm)
Size / Dimension3.000" Dia (76.20mm)
Height - Seated (Max)5.125" (130.18mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseRadial, Can - Screw Terminals
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)E36D300CPN523UED0M
Related LinksE36D300CP, E36D300CPN523UED0M Datasheet, United Chemi-Con Distributor
E36D300CPN523UED0M Details Description
Related parts for E36D300CPN523UED0M
SURGE SUPP 300V BIDIR DO-214AA datasheet.pdf
FIXED IND 330UH 100MA 14 OHM SMD datasheet.pdf
CAP CER 1800PF 50V X7R 0805 datasheet.pdf
3 WAY ISOLATING AMP 4-20MA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 200W datasheet.pdf
RES 332 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 80.6 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 125V datasheet.pdf
CONN DIN PLUG 80POS VERT GOLD datasheet.pdf
Connector Socket 12 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
PWR EXTENSION SPLITTER CABLE 6' datasheet.pdf
MICRO 9C P 30" YEL JACKS NI datasheet.pdf