United Chemi-Con E36D351CSN203MFM9M
E36D351CSN203MFM9M picture photo
Mfg. Part Number
E36D351CSN203MFM9M
Brief Description
CAP ALUM 20000UF 20% 350V SCREW
Datasheet Download
E36D351CSN203MFM9M.pdf
Availability of E36D351CSN203MFM9M
QUANTITY
E36D351CSN203MFM9M Order Process
Ship out your order
Specifications of E36D351CSN203MFM9M
Internal Part NumberEIS-E36D351CSN203MFM9M
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5
PackagingBulk
Capacitance20000µF
Tolerance±20%
Voltage Rating350V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current-
Impedance-
Lead Spacing1.250" (31.75mm)
Size / Dimension3.500" Dia (88.90mm)
Height - Seated (Max)8.625" (219.08mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)E36D351CSN203MFM9M
Related LinksE36D351CS, E36D351CSN203MFM9M Datasheet, United Chemi-Con Distributor
E36D351CSN203MFM9M Details Description
Related parts for E36D351CSN203MFM9M
SIDACTOR 2CHP 65/130V 150A TO220 datasheet.pdf
IC XDCP QUAD 64-TAP 10K 24-TSSOP datasheet.pdf
ENCODER MAG QUADRATURE 5VDC datasheet.pdf
RES 1.8M OHM 1/4W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 75W datasheet.pdf
RES 6.19 OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
IC REG LDO ADJ 3A TO220-7 datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 16V 20% 1210 datasheet.pdf
IC MOTOR CONTROLLER SPI 16SSOP datasheet.pdf
TRANS NPN 60V TO39 datasheet.pdf