United Chemi-Con E36D351LPN112TDA5M
E36D351LPN112TDA5M picture photo
Mfg. Part Number
E36D351LPN112TDA5M
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 1100UF 350V SCREW
Datasheet Download
E36D351LPN112TDA5M.pdf
Availability of E36D351LPN112TDA5M
QUANTITY
E36D351LPN112TDA5M Order Process
Ship out your order
Specifications of E36D351LPN112TDA5M
Internal Part NumberEIS-E36D351LPN112TDA5M
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package16
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesU36D
PackagingBulk
Capacitance1100µF
Tolerance-10%, +50%
Voltage Rating350V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current-
Impedance-
Lead Spacing1.125" (28.58mm)
Size / Dimension2.500" Dia (63.50mm)
Height - Seated (Max)4.125" (104.78mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseRadial, Can - Screw Terminals
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)E36D351LPN112TDA5M
Related LinksE36D351LP, E36D351LPN112TDA5M Datasheet, United Chemi-Con Distributor
E36D351LPN112TDA5M Details Description
Related parts for E36D351LPN112TDA5M
LED RED 5.3X4.6X4.8MM SMD datasheet.pdf
MOSFET N-CH 55V 42A DPAK datasheet.pdf
TERM RING 22-18AWG HS INSUL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .156 EXTEND datasheet.pdf
IC SRAM 1MBIT 35NS 32SOP datasheet.pdf
RES 549K OHM 1/4W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
IDT OPT D MALE 24AWG 30SAU 6CKT datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 53POS WALL MNT PIN datasheet.pdf
PWRBLADE R/A LF REC datasheet.pdf
26500 19C 19#16 P TH RECP LC datasheet.pdf
DSUB 9 F SOD DUAL FLO G50 ZI datasheet.pdf