United Chemi-Con E36D400LPN104TEA5N
E36D400LPN104TEA5N picture photo
Mfg. Part Number
E36D400LPN104TEA5N
Brief Description
CAP ALUM 100000UF 40V SCREW
Datasheet Download
E36D400LPN104TEA5N.pdf
Availability of E36D400LPN104TEA5N
QUANTITY
E36D400LPN104TEA5N Order Process
Ship out your order
Specifications of E36D400LPN104TEA5N
Internal Part NumberEIS-E36D400LPN104TEA5N
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package16
PackagingBulk
Capacitance100000µF
Tolerance-10%, +50%
Voltage Rating40V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Impedance-
Lead Spacing1.250" (31.75mm)
Size / Dimension3.000" Dia (76.20mm)
Height - Seated (Max)4.125" (104.78mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)E36D400LPN104TEA5N
Related LinksE36D400LP, E36D400LPN104TEA5N Datasheet, United Chemi-Con Distributor
E36D400LPN104TEA5N Details Description
Related parts for E36D400LPN104TEA5N
IC LED Driver DC DC Regulator PWM Dimming 34mA Backlight 10-VSON (3x3) datasheet.pdf
RES MO 1/2W 1.8K OHM 2% AXIAL datasheet.pdf
SENSOR 100PSIS 1.2 5V datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 13POS STRGHT SCKT datasheet.pdf
SWITCH EXTENDED ACTUATOR 4 SEC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 200W datasheet.pdf
CAP CER 2.7PF 100V BP 0805 datasheet.pdf
RES 68 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
Connector Socket 39 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf