United Chemi-Con E36D400LPN243UC79M
E36D400LPN243UC79M picture photo
Mfg. Part Number
E36D400LPN243UC79M
Brief Description
CAP ALUM 24000UF 40V SCREW
Datasheet Download
E36D400LPN243UC79M.pdf
Availability of E36D400LPN243UC79M
QUANTITY
E36D400LPN243UC79M Order Process
Ship out your order
Specifications of E36D400LPN243UC79M
Internal Part NumberEIS-E36D400LPN243UC79M
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package49
PackagingBulk
Capacitance24000µF
Tolerance-10%, +75%
Voltage Rating40V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Impedance-
Lead Spacing0.875" (22.22mm)
Size / Dimension2.000" Dia (50.80mm)
Height - Seated (Max)3.125" (79.38mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)E36D400LPN243UC79M
Related LinksE36D400LP, E36D400LPN243UC79M Datasheet, United Chemi-Con Distributor
E36D400LPN243UC79M Details Description
Related parts for E36D400LPN243UC79M
IC REG LDO 3.3V 1A SC63 datasheet.pdf
IC EEPROM 16KBIT 400KHZ 8SOP datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 11POS STR 5.08MM datasheet.pdf
RES 12.8K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
24+24 DIL VERT PIN HDR datasheet.pdf
OSC PROG 2.5V 1.3NS 30PPM datasheet.pdf
TWZR PAIR CHISEL 1.78MM datasheet.pdf
TV 2#12(COAX) 2#8(QUAD) PIN RE datasheet.pdf
CTV 32C 32#20 PIN RECP datasheet.pdf
CTV 5C 5#20 PIN RECP datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 3POS SKT datasheet.pdf