United Chemi-Con E36D400LPN582UA79N
E36D400LPN582UA79N picture photo
Mfg. Part Number
E36D400LPN582UA79N
Brief Description
CAP ALUM 5800UF 40V SCREW
Datasheet Download
E36D400LPN582UA79N.pdf
Availability of E36D400LPN582UA79N
QUANTITY
E36D400LPN582UA79N Order Process
Ship out your order
Specifications of E36D400LPN582UA79N
Internal Part NumberEIS-E36D400LPN582UA79N
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
PackagingBulk
Capacitance5800µF
Tolerance-10%, +75%
Voltage Rating40V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current-
Impedance-
Lead Spacing0.500" (12.70mm)
Size / Dimension1.375" Dia (34.93mm)
Height - Seated (Max)3.125" (79.38mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseRadial, Can - Screw Terminals
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)E36D400LPN582UA79N
Related LinksE36D400LP, E36D400LPN582UA79N Datasheet, United Chemi-Con Distributor
E36D400LPN582UA79N Details Description
Related parts for E36D400LPN582UA79N
CONN EDGECARD 80POS .125 SQ WW datasheet.pdf
CABLE IEC TO NEMA 6' datasheet.pdf
IC REG LDO 4.3V 1A SOT23-5 datasheet.pdf
RES 1M OHM 2% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES 172K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 6.65 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONVERT DC-DC 5V 50W 10A datasheet.pdf
CABLE TIE MOUNT #4 SCREW datasheet.pdf
CAP CER 300PF 25V NP0 0603 datasheet.pdf
5MM 0.5W RESIST LENS CABLE ASSY datasheet.pdf