United Chemi-Con E36D400LPN813UDB7N
E36D400LPN813UDB7N picture photo
Mfg. Part Number
E36D400LPN813UDB7N
Brief Description
CAP ALUM 81000UF 40V SCREW
Datasheet Download
E36D400LPN813UDB7N.pdf
Availability of E36D400LPN813UDB7N
QUANTITY
E36D400LPN813UDB7N Order Process
Ship out your order
Specifications of E36D400LPN813UDB7N
Internal Part NumberEIS-E36D400LPN813UDB7N
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package20
PackagingBulk
Capacitance81000µF
Tolerance-10%, +75%
Voltage Rating40V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current-
Impedance-
Lead Spacing1.125" (28.58mm)
Size / Dimension2.500" Dia (63.50mm)
Height - Seated (Max)4.625" (117.48mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)E36D400LPN813UDB7N
Related LinksE36D400LP, E36D400LPN813UDB7N Datasheet, United Chemi-Con Distributor
E36D400LPN813UDB7N Details Description
Related parts for E36D400LPN813UDB7N
CONN PIN 14-20AWG TIN CRIMP datasheet.pdf
OPTOISO 7.5KV OPN COLLECTOR 6SMD datasheet.pdf
CONN HEADER 15POS 2.5MM STR GOLD datasheet.pdf
TOOL F/OPTIC ASSEMBLY datasheet.pdf
IC DRVR/RCVR DUAL-RS232 5V 16DIP datasheet.pdf
IC UART CMOS DUAL 44PLCC datasheet.pdf
CAP CER 680PF 400VAC X7R RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 30W datasheet.pdf
CAP ALUM 1800UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf
CAP TANT 100UF 5% 15V 2915 datasheet.pdf