United Chemi-Con E36D401CSS472MEA5M
E36D401CSS472MEA5M picture photo
Mfg. Part Number
E36D401CSS472MEA5M
Brief Description
CAP ALUM 4700UF 20% 400V SCREW
Datasheet Download
E36D401CSS472MEA5M.pdf
Availability of E36D401CSS472MEA5M
QUANTITY
E36D401CSS472MEA5M Order Process
Ship out your order
Specifications of E36D401CSS472MEA5M
Internal Part NumberEIS-E36D401CSS472MEA5M
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
PackagingBulk
Capacitance4700µF
Tolerance±20%
Voltage Rating400V
ESR (Equivalent Series Resistance)38.8 mOhm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current11.06A
Impedance-
Lead Spacing1.250" (31.75mm)
Size / Dimension3.000" Dia (76.20mm)
Height - Seated (Max)4.125" (104.78mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)E36D401CSS472MEA5M
Related LinksE36D401CS, E36D401CSS472MEA5M Datasheet, United Chemi-Con Distributor
E36D401CSS472MEA5M Details Description
Related parts for E36D401CSS472MEA5M
CAP ALUM 1500UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf
FIBEROPTIC CABLE ASSEMBLY datasheet.pdf
IC ADC 12BIT 4CH 2.8MSPS 48LQFP datasheet.pdf
TVS DIODE 8.55VWM 14.5VC AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 50W datasheet.pdf
RES 121 OHM 1/10W .5% AXIAL datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
DIODE GEN PURP REV 200V 70A DO5 datasheet.pdf
UNIVERSAL MAT UMYQ-3072-F datasheet.pdf
MOD IR RCVR 30KHZ TOP VIEW datasheet.pdf
CAP FILM 1.0 UF 5% 850VDC RAD datasheet.pdf