United Chemi-Con E36D401HLN182MCA5M
E36D401HLN182MCA5M picture photo
Mfg. Part Number
E36D401HLN182MCA5M
Brief Description
CAP ALUM 1800UF 20% 400V SCREW
Datasheet Download
E36D401HLN182MCA5M.pdf
Availability of E36D401HLN182MCA5M
QUANTITY
E36D401HLN182MCA5M Order Process
Ship out your order
Specifications of E36D401HLN182MCA5M
Internal Part NumberEIS-E36D401HLN182MCA5M
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package49
PackagingBulk
Capacitance1800µF
Tolerance±20%
Voltage Rating400V
ESR (Equivalent Series Resistance)91.5 mOhm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current5.47A
Impedance-
Lead Spacing0.875" (22.22mm)
Size / Dimension2.000" Dia (50.80mm)
Height - Seated (Max)4.125" (104.78mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)E36D401HLN182MCA5M
Related LinksE36D401HL, E36D401HLN182MCA5M Datasheet, United Chemi-Con Distributor
E36D401HLN182MCA5M Details Description
Related parts for E36D401HLN182MCA5M
IC REG LDO 5V 1A D2PAK datasheet.pdf
IC STEREO ENCODER MTS 32-LQFP datasheet.pdf
RES SMD 768 OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
SWITCH SPDT 1A 125V ROLLER LEVER datasheet.pdf
RES SMD 442K OHM 1% 1/8W 0603 datasheet.pdf
RES 250 OHM 11W 5% AXIAL datasheet.pdf
TXRX CWDM LF 1CH 1511NM LC CONN datasheet.pdf
IC FPGA SOC 60K LUTS datasheet.pdf
SOLDERSLEEVE datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 18POS SKT datasheet.pdf